+420 721 158 854
tereza@fungl.cz

Oswald Haerdtl

1899-1959

Oswald Haerdtl byl architekt, designér a učitel rakouského původu. Vyrůstal na předměstí Vídně, ve čtrnácti letech se začal učit truhlařinu v dílně svého strýce a v roce 1916 nastoupil na UMPRUM ke Kolomanu Moserovi, jednomu z hlavních představitelů hnutí Víděňská Secese. 

Jeho studia přerušily události 1. světové války, které se účastnil jako dobrovolník střeleckého a leteckého pluku. Po válce se vrátil ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole, kde ho formovaly osobnosti jako Oskar Strnad nebo Josef Frank. Studium ukončil v roce 1921 a již rok poté pracoval jako pomocný učitel v ateliéru Josefa Hoffmanna, od roku 1924 také pracoval v jeho soukromém ateliéru. 

Prvním projektem pro Josefa Hoffmanna byl rakouský pavilon pro Mezinárodní výstavu moderní uměleckoprůmyslové výroby v Paříži v roce 1925. Během svého pobytu se seznámil s tvorbou Le Corbusiera.
Během 2. světové války opět učil na uměleckoprůmyslové škole ve Vídni a založil pobočku v Polsku. Nejvýznamnějším dílem z tohoto období je nový Park Hotel v Krakově.
Po válce se věnoval otázkám urbanismu, rekonstrukcím a dostavbám válkou poškozených budov. Je to také období, kdy se více zajímá o nábytkový a produktový design. Navrhl interiér pro řadu vídeňských kaváren jako Cafe Pruckel nebo pavilon Volksgarten. 

Barvy, které používám, jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak i k dětem a dospělým.

Všechny použité materiály jsou také vhodné pro přímý styk s potravinami.

Veškeré fotografie na webových stránkách jsou skutečné realizace.

Kontakt


Bc. Tereza Jakubíčková, DiS.
Lidická 40,
Brno 602 00
IČ: 05924073