+420 721 158 854
tereza@fungl.cz

Miroslav Navrátil

1913-1999

Miroslav Navrátil byl významný český designér a architekt. Vystudoval Státní odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, poté absolvoval průmyslovou školu v Brně. Měl pokračovat studiem na pražské UMPRUM, jeho plány však přerušila válka. 

Po roce 1945 pracoval v dílně svého otce a po jejím znárodnění ve státním podniku TON. Později získal cenné zkušenosti při práci se sklolaminátem v závodě na výrobu lodí, saní a lyží v Uherském Hradišti. Od roku 1954 působil jako návrhář a vývojový pracovník v ústavu pro Vývoj nábytkářského průmyslu. 

První realizace nábytku vytváří společně s architektem Zdeňkem Plesníkem pro Plesníkův byt ve Zlíně. Jejich modely jsou lehké, vyrobené z ohýbaných lamel a pružného jasanového dřeva. V 50. letech pak navrhli nábytek a celý interiér pro vily cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky nebo pro vilu hudebního skladatele Zdeňka Lišky.

Významná byla spolupráce Navrátila s podnikem na výrobu skleněných vláken Vertex. V roce 1959 vznikla ikonická skořepinová židle s oválným otvorem mezi sedákem a opěrákem. Použití sklolaminátu (skleněná vlákna Vertex zalitá umělou pryskyřicí) umožňovalo vytvářet neobvyklé tvary a používat jasné barevné odstíny, typické pro radostný bruselský styl. Židle Vertex se stala součástí každodenního života a ikonou československého designu díky umístění v tramvajích T3 po celém světě.

Židle Vertex, “Televizní křeslo”, Skořepinové křeslo

Velmi oblíbené bylo také tzv. televizní křeslo navržené v roce 1959, jehož sklolaminátová konstrukce byla pro větší pohodlnost očalouněna. Za tento návrh získal v roce 1960 Cenu poroty v Miláně.

Barvy, které používám, jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak i k dětem a dospělým.

Všechny použité materiály jsou také vhodné pro přímý styk s potravinami.

Veškeré fotografie na webových stránkách jsou skutečné realizace.

Kontakt


Bc. Tereza Jakubíčková, DiS.
Lidická 40,
Brno 602 00
IČ: 05924073