+420 721 158 854
tereza@fungl.cz

Jindřich Halabala

1903-1978

Jindřích Halabala se narodil 24. května v Koryčanech do rodiny stolaře Štěpána Halabaly, u kterého se mezi lety 1918-20 vyučil stolařem. Poté studoval Státní československou odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a následovně Uměleckoprůmyslovou školu v Praze se zaměřením na nábytek a interiér v ateliéru prof. Pavla Janáka. 

V roce 1928 v pouhých 25ti letech nastoupil do Spojených UP závodů jako vedoucí pražské prodejny v paláci Lucerna. Díky nespornému talentu a obchodnímu duchu byl již počátkem roku 1930 přeložen do brněnského ústředí firmy na místo vedoucího architekta, kde zastával mnoho funkcí. Stal se pravou rukou vrchního ředitele Vladimíra Marečka a vedle povinností získal i řadu privilegií. Měl například na starosti výběr sortimentu, některé kusy nábytku sám navrhoval, určoval také způsob propagace výrobků, na níž se podílel jako fotograf. 

Značka UP byla ve své době synonymem kvality, byla oceňována zejména pro komplexnost pohledu na bytovou kulturu a pro šíři a rozmanitost nabízených produktů.
V prodejnách UP závodů bylo zákazníkovi nabízeno kompletní vybavení domácnosti od ložnic, obývacích pokojů, jídelen, kuchyní až po zařízení pánských pracoven. K vysoké úrovni prodeje produktů UP závodů přispíval také způsob, jakým byla bytová zařízení prezentována. Výstavní pokoje byly zařízeny včetně všech doplňků, jako byly koberce, svítidla, povlečení, ale i noční prádlo nebo brýle s knihou na nočním stolku. Zákazník si tak mohl lépe představit, jak bude nábytek vypadat v konkrétní místnosti jeho domácnosti.

Křeslo H-269, Křeslo “céčko”, Křeslo H-237

Jindřich Halabala navrhoval pro UP závody celou řadu nábytku – židle, stoly, odkládací, konferenční a květinové stolky, příborníky, komody, lampy nebo křesla.

 

Židle H-79, Květinový stojan H-54, Křeslo H-221

Samostatnou kategorií pak byly tzv. sestavovací řady, které byly označovány písmeny H a E. Jednalo se o skříně a skříňky, které bylo možno sestavovat podle libosti vertikálně i horizontálně na sebe. Řada H byla vyráběna v letech 1928-35, řada E pak 1935-47. Dále pak byly řady vyráběny v několika variantách provedení (řada A – přírodní nebo hnědě mořený dub, B – ořech s páskovou kresbou let, C – jednobarevný nátěr). 

Křeslo H-70, Stolek “pavouk” H-259, Křeslo H-275

V roce 1954 byla uvedena řada U-1, na kterou navazovala řada U-100 a konečně v roce 1971 řada U-101 všeobecně známá jako Universal. Sestavovací řada Universal byla vyráběna ve čtyřech sestavách (dva obývací pokoje, ložnice a studentský pokoj) a měla čtyřicet skříňkových a třicet dva doplňkových dílů, což umožňovalo velké množství kombinací. V průběhu let bohužel Universal prošel řadou úprav a degradujících změn, způsobených úspornými výrobními důvody.

Od 50. let se Jindřich Halabala věnoval pedagogické činnosti. 

Barvy, které používám, jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak i k dětem a dospělým.

Všechny použité materiály jsou také vhodné pro přímý styk s potravinami.

Veškeré fotografie na webových stránkách jsou skutečné realizace.

Kontakt


Bc. Tereza Jakubíčková, DiS.
Lidická 40,
Brno 602 00
IČ: 05924073